2010 m. balandžio 24 d., šeštadienis

Kova su skruzdėmis/amarais

2010.04.24
Pradėjau dėlioti gaudykles (plastikiniai buteliai+ klijai žiurkėms). Darbas, truputi imlus laiko sąnaudom, tikiuosi rezultatai bus verti sugaišto laiko. Vienam medžiui uždėti užtrunku ~5 min. (įvertinus purškimą: pasiruošimas, purškimas, susitvarkymas panašiai gaunasi. Tik: ar šiandien jau visi kenkėjai sulipo į medžius, kad reik purkšti? nupurškus šiandien, rytoj jau neužlips kenkėjai?).




2010.04.17
Skruzdės atsigavo, laikas ir man busti. Susitvarkau informaciją ir ryt kimbu į darbą. Dėliosiu butelius ant medžių. Po kol kas, pačių skruzdžių neliesiu. Mintis tokia: kol nėra amarų, jos kažkuo maitinasi. Bandau įsivaizduoti, jog maitinasi kenkėjais...

Per žiemą prisirinkau informacijos apie kovą su skruzdėmis, amarais. Peržvelgiau dar kartą ir susigrupavau:

Trumpa informacija apie amarus, jų biologija Per metus apie 20 generacijų, viena generacija ~6-10 dienu. Gali užnešti ligas, tose vietose kur maitinasi susidaro terpė įvairioms grybelinėms ligoms daugintis (išskiria kažką panašaus į cukraus masę, prie kurios limpa sporos). Subręsta per ~12-15 dienų, gyvena ~25-30 dienų.
http://www.valstietis.lt/Priedai/Sodyba/Mazos-skruzdes-dideli-rupesciai
"Baltyminį maistą skruzdėlės gauna iš darbininkių parneštų vabzdžių, grybų, augalų sėklų. Angliavandenius - iš amarų. Mokslininkai nustatė, kad vienas skruzdėlynas per vasarą sunaudoja 250-500 kg „medaus rasos“ - pagrindinio amarų pagaminto produkto. Amarai ir skruzdėlės tarpusavyje labai gerai sutaria"
Išnaikinus amarus, pasitraukia ir skruzdėlės.Be amarų, skruzdėlės globoja obelis ir kriaušes apipuolusias blakutes, skydamarius, cikadas, tripsus, baltasparnius - visus saldžias išskyras išskiriančius vabzdžius.

"Burtai" iš interneto :

http://ukiozinios.lt/saugome-bitynus-nuo-skruzdziu
Bitininkai pastebėjo, kad skruzdės neperlipa per kelių sluoksnių politeleno plėvelę ja aprišus avilio kojas.
1. Skruzdės ypač nemėgsta daržinio builio (prieskoninis augalas) kvapo. Jį galima auginti prie avilių. Šio augalo galima dėti ir į avilius.
2. Galima džiovintus raudonėlio žiedus sumalti ir sumaišyti su sieros milteliais (dvi dalys sieros, viena dalis raudonėlio). Pabarsčius šio mišinio prie skruzdėlyno, skruzdės jį palieka.
3. Skruzdės nemėgsta kadagio aliejaus, pelkinio gailio, darželinės rūtos kvapo. Raudonėlio ir rūtos kvapas blokuoja skruzdžių feromonus, jos palieka savo gyvenamąsias vietas.
4. Suodžiai ir pelenai sugeria skruzdžių skleidžiamus feromonus. Siauras pelenų ir suodžių juostas skruzdės įveikia nesunkiai, o platesnių kaip 40 cm juostų jos nebeįveikia.
5. Jei jau skruzdės apsigyveno aviliuose, galima įdėti 20 proc. karšto natrio druskos tirpalo, sumaišyto su cukrum, tik reikia, kad prie šio tirpalo negalėtų prieiti bitės.
...
* Šie vabzdžiai nepakencia sugedusiu citrinu kvapo. Jei viena toki vaisiu padesite spinteleje, kurioje pastebejote skruzdes, jos nedelsiant paskelbs evakuacija.
Skruzdėlėms nepatinka ir vystančių šeivamedžio ūglių ir lapų kvapas. Jų taip pat galima pamėtyti šviežių arba pabarstyti sutrintų džiovintų
..
2010.03 išskaiciau ru žurnale, kad amarus žudo didesnė, nei 30 laipsniu temperatūra. Reikės pamėginti įkišti juos i karštensnį vandenį, gal įmanoma papraščiausia purkšti karštensiu vandeniu ir taip juso naikinti?

Išmėginau sekančius "burtus":
Kavos tirščiai -nepadeda
Žibalo pylimas - nepadeda
Perkasinėjimai -Nepadeda
Boroksas+cukrus (50/50) - PADEDA, rekomenduoju. Kiek aš žinau, nekenkia žemei tik ją pagerina. Galima naudoti daržuose (pvz. prie braškių)
Chemija "Direx" - efektyvu, tačiau negalima naudoti daržuose, nuodingas. Panaudojimas pievose - labai efektyvu (tačiau basomis vaikščioti paskui nelabai malonu).
Gaudyklės (aprašyta strp. gale) - pakankamai efektyvi priemonė medžių apsaugai. Apsaugo ir nuo kitų šliužų, kurie kėsinasi į mano nuosavybę.

Kovoje su skruzdėmis pagrindinis taikinys yra - MOTINĖLĖ kuri tupi po žeme (faraoninių skruzdžių motinėle būna iki 1,5 mero gylio). Naikinti darbininkes, tuščias laiko gaišinimas. Metinis kolonijos prieauglis siekia nuo 5000 iki 30000 narių.
Atkasti, niekada nemėginau, iškrapštyti ją iš po žemės pakankamai beviltiška (pyliau, deginau, automobilio išmetamos dujos.. viskas beviltiška). Paprasčiausia, darbininkių pagalba nusiųsti užnuodyto "skanumyno".

---------
03.30 dieną, pievoje mačiau skruzdę. Neturėjau laiko gilintis, kur ji ten laksto, artimiausiomis dienomis imsiuos veiksmų.

---------
2009 m. gegužės 11 d.,pirmadienis

Jau pastebėjau amarus ant medžių ir slauges skruzdžių. Kadangi kovoti su pasekmėmis (Amarais) chemija aš nelinkęs, šiemet išmėginau sekanti būda prieš priežastį (skruzdes)

Visu medžiu kamienus aptepiau klijais žiurkėms gaudyti. Ant pakuotes rašo, jog ne toksiški ir nekenksmingi. Užsimenama apie tepimo galimybe ant sumedėjusiu augalu, kaip apsauga nuo kenkėju.

Rezultatas iš karto: skruzdės sustojo prie klijų ir nelipo i juos.

Ant vienos sakos, suskaičiavau kiek yra amaru. Matysim kas gausis.
Dar paeksperimentavau su nupjautu buteliu uždėjimo ant medžio kamieno be klijų. Rezultate: skruzdes sutriko, bet sugebėjo įveikti kliūti.

Dabar bus kombinuojama: nupjauto plastikinio butelio vidus ištepamas klijais ir uždedamas ant medžio kamieno. To pasėkoje, klijai bus apsaugoti lietaus ir turėtu ilgiau veikti. Nupjautas butelis ir turėtu sumažinti norą skruzdėms rūpintis amarais.


----------
Seni komentarai
ntarai (-ų):

Mindaugas U. rašė...

05.15 klijai vis dar limpa, skruzdės nebevaikšto po medžius.
2009 m. gegužės 14 d. 10:16
Mindaugas U. rašė...

Šiemet jau renku tuščius butelius,pakartosiu viską. Praeitais meais pasiteisino, tik reikėjo ankščiau viską padaryti
2010 m. kovo 12 d. 04:45

4 komentarai:

  1. ačiū už tokią gilią analizę kovos su skruzdėmis. Būtinai pasinaudosiu patirtimi. O kur nusipirkti borokso? Vaistinėje sakė neturi.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Ne visos vaistinės turi borokso. Reikia pabendrauti su pardavėja: kompiuterinėje bazėje, mato kurios vaistines turi, o gal ir gali užsisakyti.
    Taip pat, per google galima rasti kas prekiauja didmena boroksu.

    Boroksas nėra pigus, tačiau sumaišius su cukraus pudra (mano proporcijos 50/50)gaunasi savikaina panaši kaip chemijos (Direx)

    AtsakytiPanaikinti
  3. Ačiū už patarimus. Pasinaudosiu ir aš jais... :)

    AtsakytiPanaikinti
  4. Sveiki.braskiu krumeliai pilni skruzdziu.braskes jau uzsimezgusios.kaip isnaikinti skruzdes nekenkiant uogoms.aciu

    AtsakytiPanaikinti